+90 312 3977236
Hoş geldiniz!    Üye Girişi / Kayıt Ol   

Aküde Döngü Kullanımı ve Hazırda Bekleme Modları Nedir? 

"Döngü Kullanımı" - Doğrudan Güç Kaynağı olarak akü’nin devrede olduğu ve şarj / deşarj işleminin daimi olarak gerçekleştiği durumdur. Akü bu durumda doldurma ve boşaltma işlemine tabi olduğu için döngü ömründen kaybeder.  

"Hazırda Bekleme Modu" Geri destek ünitesi olarak akünün devamlı hazırda beklediği durumdur. UPS sistemlerinde bu örneği görebiliriz. Hazırda bekleme (Standby) durumunda akü gdöngü ömründen çok fazla kaybetmez ve ömrü uzar.  

Akü Performansı Nasıl Kontrol Edilir?

Akü tipine bağlı değişiklikler olmasına rağmen birçok aküde birim zamandaki ve birim amper değerindeki dolma ve deşarj grafikleri değerlendirilir.  

Derin Deşarj (Deep Cycle) Akülerin Hafızası Varmıdır??

Derin deşarj akülerin hafızaları yoktur ve her seviyeden şarj veya deşarja başlayabilirler. Bildiğimiz gibi eski cep telefonlarında olan NiCd nikel kadmiyum pillerdeki hafıza sorunları bu pillerin tam boşalmadan şarj edilmesini kısıtlamaktaydı. Bunu sebebi NiCd pillerdeki hafıza sorunuydu. Derin deşarj ve özellikle jel olan akülerde benzer bir sorun yoktur. En son teknolojiler ile artık Lityum pillere geçen cep telefonları da artık bu sorunla karşılaşmamaktadır.

How can I find out the current state of my battery

Regular battery examinations can interpret irregularities within the batteries themselves but also the charging systems. The method used to examine the electrochemistry of the battery is done through inspection of the electrolytes within the cell. Interpretation can be done through voltage readings.

How are batteries rated?

Lead acid batteries are currently only rated upon the capacity over a defined timed period.

How long can batteries last?

The life of a battery varies and it depends on a number of different factors, which include how it is charged, the temperature at which it is kept at, as well as a number of other factors.

In which situation should a deep-cycle battery be?

Deep-cycle batteries are used when more than half of the capacity of the battery is used per cycle. Deep-cycle batteries are most commonly used within electric vehicles, golf carts, electrical mobility devices and solar.

What determines the life of a VRLA battery?

Different factors determine the life of a sealed lead acid battery. These factors are temperature, rate of discharge and also the number of cycles (charges and discharges), which the battery undertakes.

Is there a difference between float and cycle applications? If so, what?

Float applications require constant charge with very occasional discharge. A cycle application can be charged and discharged on a regular basis

Can overcharging damage batteries?

Overcharging is possibly the worst element for a battery. It is believed that the battery charger is this is not the case and this could cause destruction to the workings of the charger. The automatic circuits within the chargers are sensitive to a number of things, which can include: heat, direct contact with sunlight and both indirect and direct contact with electromagnetic influences, which can fail or shift the calibration of the charger. If they fail, the overcharging can affect the life of a battery. During overcharging, this can displace the currents within a battery causing oxidization, thus removing water from the electrolytes within the battery. Once removed, this is no longer active within the battery itself this will then make the battery itself become inactive. Sealed batteries are not exempt from the same problems if overcharged. In fact sealed batteries are particularly sensitive to overcharging. Unfortunately once moisture is removed from the battery; it is not possible to replace the liquid lost. Sections of the battery can sustain damage through overcharging this means that the undamaged section of any can be used and recycled if detected early enough. If overcharging occurs, correct immediately.

Can over-discharging damage batteries?

Over discharging can be a problem which can originate from insufficient battery capacity which can cause the battery to be overworked. Discharges greater than half the capacity of a cell can shorten life cycle of a battery without increasing the depth of the cycle life. Inadequate complete charging can cause symptoms of over-discharging. These are called Sulphation. This can cause a loss of battery capacity and an unusually low specific gravity. Sulphation is when sulphur from the electrolyte within the battery comes in contact with lead on the plates and in turn this forms a compound called lead-sulphate. If this condition becomes chronic, certain battery chargers will not remove the hardened sulphate. Sulphation can be removed by using a proper de-sulphation charge with manual chargers. To get this result the flooded batteries must have a charge within the parameters of 6 to 10 amps at 2.5 volts per cell this will then return them to their specific gravity rate. AGM batteries which are sealed should be brought up to 2.35 volts and then discharged to a rate of 1.75 volts per cell. This is to be repeated until the capacity of the battery has returned. Charging alternators and float battery chargers are automatic which means it can taper the rate at which the battery charges at.

Aküler Uzmanlık İster

Duyurular
 • Kastamonu Güneşten Elektrik Üreti...
  "Türkiye’de Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi konusunda uzman öncü kuruluş olan DEPAR SOLAR Kastamonu ilimizde Gökber Proje Ltd. Şti. Genel Müdürü Erol Berker ile Yetkili Bölge Bayilik Anlaşması imzalayarak bölgemizi yeni bir teknol..."
 • Depar Solar’dan yine bir yenilik ...
  "Iphone, Ipad, Samsung, Balckberyy gibi akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar için özel olarak üretilen güneş paneli ve aküsü üzerinde olan yeni ve inovatif bir masadır."
 • İnternet Sitemiz Kullanımı Hakkın...
  "Değerli Ziyaretçilerimiz, sitemiz ticari müşteri ve bayilerimize..."
 • Depar Solar’dan Erzincanlı Yaylac...
  "İliç Kaymakamlığı ve İliç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinatörlüğünde, ilçede göçer hayvancılık yapan küçükbaş hayvan yetiştiricilerine yönelik olarak hazırlanan Aydınlık Çadırlar Projesi hayata geçirildi. Depar Solar..."
 • Depar Solar & Victron Energy İşbi...
  "VICTRON ENERGY ve DEPAR SOLAR arasında varılan anlaşmaya göre bundan böyle tüm Victron Ürünleri hem Türkiyede hem Irak, Suriye ve Afrika ülkelerinde DEPAR SOLAR satış kanallarında...."
Konuk Defteri

Tüm mesajları okumak ve mesaj yazmak için tıklayınız.

 • "Ürünlerinizi çok kaliteli ve kullanışlı. Kış aylarında bile bu kadar verim alacağımı düşünmüyordum. Beni kablo ve tesisat masrafından da kurtardığınız iç..."
  Mustafa KOL
 • "ürünleri aldıkdan sonra ben de çok memnun kaldım..elektrik parası vermiyorsunuz bundan daha güzel ne olabilir ki.. Firmanın ciddi ve güvenilir olması da..."
  sabahat terekeci
 • "ÜRÜNLERLE İLGİLİ TEREDDÜTÜM VARDI ANCAK SATIN ALINCA HAYRAN KALDIM."
  Cemal Sezen
 • "almayı düşünüyorum,ancak batarya 12 saat olursa çok iyi olur.. "
  sabahat
 • "Ürünleriniz çok güzel ve orijinal, tebrik ediyorum."
  SAMET K.